Mayıs 17, 2006

Gözlük Kılıfları

Yukarıda gördüğünüz Sevgili Leman'ın yaptığı harika gözlük kılıflarının fotoğrafı.Türkişi tekniği ile yapılmış, renkleri özenle seçilmiş.Bu kadar küçük bir kılıfa yapılan emeğe saygı duyuyorum. Bu tür çalışmalar ile Geleneksel Türk El Sanatları gelecek kuşaklara aktarılabilir düşüncesindeyim.

Mayıs 07, 2006

Yıldız

Kategori:Nakış Yukarıda fotoğraflarını gördüğünüz Kaneviçe herhalde enaz 35 yıl önce falan yapılan, Annemin karyola eteğinin fotoğrafları. Bazen eşyaların insanlardan daha dayanıklı olduğunu düşünüyorum. Temiz ve dikkatli kullanılınca hiç değişmiyorlar. Oysa ki insan hergün eskiyor, yıpranıyor ve yaşlanıyor. Sanki biz eşyalar için varız. Kendimizi ihmal etsekde onları etmiyor, iyi bakıyor koruyoruz ve esiri oluyoruz çoğu zaman. Aynı anda sanki 12 kişi müsafir ağırlayacakmışız gibi çarşaflar, havlular, yemek takımları (çoğu zaman 24 kişilik birkaç takım oluyor) vs. eşyaları saklıyor, her zaman bakımını yapıyoruz. Oysa ki çağımızda hiçbir zaman çok sayıda müsafir aynı anda evimizde ağırlamıyoruz. Hele yatılı kalmaları mümkün değil. Öyleyse niçin saklıyoruz ve giderek sayılarını çoğaltıyoruz. Ben bir türlü anlamış değilim. Özellikle Türkiye'de Müsafir salonu diye bir kavram var. Sadece bayramlarda, yılbaşlarında ve çok özel günlerde açılıyor ama heran temiz ve bakımlı tutuluyor. Ben kendimin kullanmadığı ve kullanma ihtimalim olmayan hiçbir mekanı ve objenin esiri olmak istemiyorum ve bu nedenle sadece ihtiyacım olanları saklıyorum.Sözün kısası lütfen kendinize bakın, eşyaların esiri olmayın. Çok iyi bir hafta dileğiyle, sevgiler gönderiyorum hepinize.

Mayıs 02, 2006

Hoşeda

Kategori: Nakış Yukarıdaki fotoğraflarda görülen, Sevgili Leman tarafından kadife üzerine pul payet işlenerek gerçekleştirilmiş bir çanta. Koyu renkler hakim olduğu için fotoğraflardan çalışılan motif farkedilmiyor olabilir. Özellikle çantanın formu, seçilen ve işlenen motifi çok beğendim ben. Daha önceki paylaştığı işlerde olduğu gibi bunda da temiz ve ince bir elişi, göznuru var. Çantaya hareket ve davranışı hoş, güzel, cazibeli anlamına gelen HOŞEDA adını vermeyi istedim. Leman'a bu güzellikleri sizinle paylaşmama fırsat verdiği için tekrar buradan çok teşekkür etmek istiyorum.Sizlere de mutlu bir hafta diliyorum.